14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Со графити ќе се разубавува и катната гаража „26 Јули“

Со графити ќе се разубавува и катната гаража „26 Јули“

Translate (Eng):[gtranslate]

Младински културен центар распишува повик за избор на 6 авторски цртежи, кои ќе се реализираат во рамки на проектот „Градот убав или Skopje street and art gallery 2“.

Повикот е отворен за домашнитe ликовни уметници и автори од полето на уличната и графити уметност.

„По одлично реализираната прва галерија на отворено во рамки на еден од најзначајните објекти од современо Скопје – Градскиот трговски центар, ја продолжуваме оваа иницијатива за создавање втора таква галерија, која ќе се реализира во катната гаража ’26 Јули’“, информираат од МКЦ.

РЕКЛАМА

За учество на повикот, заинтересираните треба да достават по електронски пат портфолио со претходно реализирани мурали на или во слични манифестации и опционално нивната замисла (скица) за посочениот простор.

Активностите ќе се реализираат од 20 до 22 декември 2019 година.

- Реклами -