10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДетали - Киднапиран Македонец во Тирана: Со пиштол на глава му барале...

Детали – Киднапиран Македонец во Тирана: Со пиштол на глава му барале 250.000 евра откуп

Сведочењето на 23-годишнот Македонец, киднапиран во Тирана од три лица, кои под закана со оружје му барале 250.000 евра, го пренесува албанската агенција Балкан веб.

Давор В. во полиција изјавил дека бил присилен од Сокол М. (42) и Алберт Џ. (41) и двајцата жители на Тирана, да влезе во автомобилот попладнето на 6-ти декември. Во главата му впериле пиштол барајќи 250.000 евра, а потоа насилно го втурнале во возилото, пренесува агенцијата.

Полициски извори потврдиле дека добиле дојава дека вооружени лица кружеле со возилото БМВ и присилно внеле маж во возилото.

Веднаш биле ангажирани припадниците на специјалната полициска едница „Шќипоња“. На предупредвањето да го запре возилото, возачот ја зголемил брзната, но подоцна било пресретнато во близина на седиштето на Архиепископијата во Тирана.Приведените ги отфрлиле обвиненијата дека станува збор за киднапирање, велејќи дека извршиле притисок врз македоскиот државјанин да им врати долг.

Но, целото сценарио за киднапирањето е расветлено од страна на полицијата кога Давор В. го спомнал Суби Е. (50) од Струга кој играл улога на посредник меѓу двајцата киднапери и семејството на Давор за добивање на парите, наведува агенцијата Балкан веб.На двајцата албански државјани веќе им е одредена мерка притвор, додека стружанецот ќе се брани од слобода под обвинение „непријавување на кривично дело“.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...