15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаКомедија во Дебрца-Охрид: Овчарите им оставале камен со знак, а дивите копачи...

Комедија во Дебрца-Охрид: Овчарите им оставале камен со знак, а дивите копачи им ги копале нивите барајќи злато.

Овчари во Дебрца од забава длабат знак на камен на нивата каде што го чуваат стадото, а потоа на трагачите по злато од блиското село им јавуваат за тоа. Тоа за копачите бил доказ дека на тоа место има злато и ја раскопуваат целата нива, но ништо не наоѓаат.

За ова знаат и охридски археолози, бидејќи и кај нив се јавувале луѓе од овој крај со информација дека на некој камен имало чуден знак, што за нив било доказ дека под него се крие злато.

„Уште кога бев директор на Завод и Музеј во Охрид ми се јавија неколкумина жители од Дебрца кои ми рекоа дека на некоја нива имало камен на кој бил издлабен некој чуден знак. За нив, тоа било доказ дека под него има некое богатство, најчесто злато. Ние ги игнориравме таквите повици, но во една прилика решивме да провериме за што се работи”, вели археологот Паско Кузман.

Тој формирал екипа од Музејот, ги обезбедил потребните дозволи и се упатил кон селата Велмеј и Песочани во Општина Дебрца. Таму под камењата со издлабен знак копале неколку дена и не нашле ништо.

Познат трагач по злато од Охрид, кој сака да остане анонимен, кажува за чудна појава што му ја имаат дојавено луѓе од селото Трпејца.

„Пред неколку години, жител на ова село ни рече дека кога има слаба облачност и кога првиот сончев зрак, главно веднаш пред изгрејсонце, ќе се усмери кон земјата, тоа е знак дека тука има некои скриено богатство. Ние сакавме да го провериме тоа, но во текот на денот имаше многу такви зраци кои ги пробиваат облаците. Попусто се трудевме да откриеме кој сончев зрак ќе нѐ одведе до наводното богатство”, раскажува овој трагач по злато.

Д. ЧУБРИЌ sdk

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...