7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаМоже и јајца да вапцате за секој случај, зошто Шилегов може и...

Може и јајца да вапцате за секој случај, зошто Шилегов може и Велигден да го премести не само Божиќ.

Божиќ е еден од најубавите празници кој го чествуваат христијанските верници.

Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември. Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари .

Со вечерата на денот пред Божиќ (Бадник) завршуваат предбожиќните пости.

Во повеќето земји во светот со значителен дел на христијанско население, вклучувајќи ја и Македонија, Божиќ е празник и неработен ден.

Неодамна пак со интересна и доста коментирана идеја излезе скопскиот градоначалник да почнеме Божиќ да го славиме како светот односно според грегоријанскиот, а не според јулијанскиот календар. Негодување и доста критики беа упатени на адреса на Петре Шилегов, но имаше и доста позитивни коментари.

Освен ние, Србија и Русија не постои друга држава што го применува јулијанскиот календар во пресметувањето на празниците.

Одговорот кој од МПЦ го доби Шилегов секако беше негативен.

Оттука ве прашуваме, што мислите Вие дали би можеле да го славиме Божиќ како припадниците на католичката и протестантската верска заедница.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...