13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија Може и јајца да вапцате за секој случај, зошто Шилегов може и...

Може и јајца да вапцате за секој случај, зошто Шилегов може и Велигден да го премести не само Божиќ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Божиќ е еден од најубавите празници кој го чествуваат христијанските верници.

Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември. Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари .

Со вечерата на денот пред Божиќ (Бадник) завршуваат предбожиќните пости.

РЕКЛАМА

Во повеќето земји во светот со значителен дел на христијанско население, вклучувајќи ја и Македонија, Божиќ е празник и неработен ден.

Неодамна пак со интересна и доста коментирана идеја излезе скопскиот градоначалник да почнеме Божиќ да го славиме како светот односно според грегоријанскиот, а не според јулијанскиот календар. Негодување и доста критики беа упатени на адреса на Петре Шилегов, но имаше и доста позитивни коментари.

Освен ние, Србија и Русија не постои друга држава што го применува јулијанскиот календар во пресметувањето на празниците.

Одговорот кој од МПЦ го доби Шилегов секако беше негативен.

Оттука ве прашуваме, што мислите Вие дали би можеле да го славиме Божиќ како припадниците на католичката и протестантската верска заедница.

- Реклами -