4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаНи фали нашата мајка: Пет малолетни дечиња живеаaт сами со нивниот татко,...

Ни фали нашата мајка: Пет малолетни дечиња живеаaт сами со нивниот татко, измрзнати и гладни. (ВИДЕО)

Измрзнати и гладни, во недоизградена куќичка, без елементарни услови за живот, без бања, во импровизирани соби, меѓу ѕидови од голи цигли полни со дупки од каде што постојано дува, без можност за лична хигиена, со расипан шпорет и без греење…

Вака преживуваат 39-годишниот Ајнур Симоновски и неговите пет малолетни деца, Алмир, Љубица, Јасмина, Леонора и најмалиот Анџело, кои се без мајка. Мајка им по чинала минатата година во септември, кусо по породувањето со најмалиот Анџело.

„Никогаш нема да ја запознае мајка си“ – вели таткото Ајнур.

Анџело го добил името по желба на покојната мајка. Ајнур раскажува дека неговата сопруга, како што му кажале лекарите, починала од компликации со срцето. Вели дека претходно немала здравствени проблеми, освен што била боледувала од астма. Пет дена по породувањето, во јули 2018 година, состојбата ѝ се искомплицирала, ѝ станало многу лошо и му се пожалила на сопругот дека има големи болки и не може да дише. Лекарите успеале за момент да ја реанимираат, но набргу потоа паднала во кома и починала.

Тукушто родениот Анџело, до навршување на возраст од десет месеци, живеел во згрижувачко семејство во Шуто Оризари, но сега си е дома со татко му, братот и сестричките.

„Да, згрижено беше детето. Десет месеци беше згрижено и јас имав контакт со луѓето кои го згрижија. Тие беа навистина луѓе на место и многу добро го чуваа Анџело. Згрижувачкото семејство беше од Шутка“, вели таткото Ајнур Симоновски.

Петте дечиња немаат никакви посебни барања и желби. Како и сите други дечиња, сакаат топол дом, нова облека, по некоја играчка, ранче и прибор за во училиште. Најчесто одат во стара облека а во дворот играа во искинати и несоодветни обувки.

На прашањето што најмногу сакаат, Алмир, Љубица, Јасмина, Леонора и Анџело како од пушка одговорија „ни фали мама“. Малата Леонора погледна кон небото и рече: „Мама е таму горе, секој ден ѝ мавтаме“.

Таа не бара многу, само сака да се чувствува како другите деца, нормално. Малку поголемата Љубица посака барем наутро да биде топло, да може да се подготви за во училиште. Јасмина засрамено рече дека само сака нова играчка за помалите братче и сестричка, Анџело и Леонора…„Мене најмногу ми фали мама. За во училиште ми треба нов ранец, моливи, боички и тетратки, а дома ми фали да е топло секое утро“, вели 10-годишната Љубица.

Целата сторија на Фронтлине.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...