20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Османи - Ако се прифатат препораките на внецијанската ќе се вратиме во...

Османи – Ако се прифатат препораките на внецијанската ќе се вратиме во 2001 пред рамковниот

Translate (Eng):[gtranslate]

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да зборуваме за функционална мултиетничка демократска држава ќе отвори магичен круг и спирала која комплетно ќе не помести од патот на кој сме тргнале. Ова денеска го порача вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Објаснувајќи што значи еднонасочно поместување, рече дека кој било обид, на пример дали македонските уставни судии да ги надгласуваат албанските уставни судии, дали Министерството за правда без согласност од целата Влада, дали Собранието без согласност и на претставниците на етничките заедници, дали кој било друг во државата ако се обиде на најсензитивното прашање да пристапи еднонасочно, буквално, како што рече, ја урива оската на која се држи балансот на македонско-албанските односи во државата.

Додаде дека ако има еднострано поместување на тој баланс значи дека нема на што да се одржуваат тие односи, значи враќање назад пред донесувањето на Охридскиот рамковен договор и отворање дебата за него.

РЕКЛАМА
- Реклами -