20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаОтворена градинка во селото на премиерот Заев, Муртино.

Отворена градинка во селото на премиерот Заев, Муртино.

Во Муртино беше отворена новата детска градинка. На отворањето беше присутен и самиот премиер на Република Македонија Зоран Заев.

„Децата се нашето богатство, нашиот силен потенцијал и грижата за нив, за нивниот ран и правилен развој е нашиот врвен приоритет. Отворањето на новата детска градинка во село Муртино го сведочи тоа, а во струмичкиот регион за идната година планирана е инвестиција во уште три градинки.Со проширувањето на капацитетите на градинките и со јакнењето на професионалните компетенции на кадарот, го подобруваме квалитетот на предучилишното образование, кој има клучна улога за раст и развој на децата.“ – напиша тој.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...