8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаОд каналот Студенчишта изваден е потонатиот брод ''Лихнида''

Од каналот Студенчишта изваден е потонатиот брод ”Лихнида”

Во вчера беше изваден бродот „Лихнида“ кој деновиве пропадна во Студенчишкиот канал и од чиј резервоар се излеа поголема количина на нафта. Поради опасност од натамошно загадување на каналот, екипа на Капетанијата од Охрид организираше акција за вадење на бродот.

„Бродот сега е во делот од каналот каде се пловилата на АРСМ. Отстранета е опасноста од натамошно загадување на Студенчишкиот канал. Ни претстои вадење и на останатите стари бродови кои се закана за екологијата”,вели капетанот на Капетанијата на македонските пристаништа Горан Устијановски.ОД СТУДЕНЧИШКИОТ КАНАЛ ИЗВАДЕН ПОТОНАТИОТ БРОД „ЛИХНИДА”

Студенчипшкиот канал стана место каде што е собрани старите пловни објекти во Охрид.

Д. ЧУБРИЌ

САКАМДАКАЖАМ.МК

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...