-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Од каналот Студенчишта изваден е потонатиот брод ''Лихнида''

Од каналот Студенчишта изваден е потонатиот брод ”Лихнида”

Translate (Eng):[gtranslate]

Во вчера беше изваден бродот „Лихнида“ кој деновиве пропадна во Студенчишкиот канал и од чиј резервоар се излеа поголема количина на нафта. Поради опасност од натамошно загадување на каналот, екипа на Капетанијата од Охрид организираше акција за вадење на бродот.

„Бродот сега е во делот од каналот каде се пловилата на АРСМ. Отстранета е опасноста од натамошно загадување на Студенчишкиот канал. Ни претстои вадење и на останатите стари бродови кои се закана за екологијата”,вели капетанот на Капетанијата на македонските пристаништа Горан Устијановски.ОД СТУДЕНЧИШКИОТ КАНАЛ ИЗВАДЕН ПОТОНАТИОТ БРОД „ЛИХНИДА”

Студенчипшкиот канал стана место каде што е собрани старите пловни објекти во Охрид.

РЕКЛАМА

Д. ЧУБРИЌ

САКАМДАКАЖАМ.МК