22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев утре со метлата во раце: Aдминистративците заедно со премиерот Заев, вo...

Заев утре со метлата во раце: Aдминистративците заедно со премиерот Заев, вo сабота ќе ги чистат улиците во Скопје

На 20 локации административците заедно со премиерот Зоран Заев, в сабота ќе чистат во Скопје. Акцијата која Владата ја спроведува заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ ќе почне во 12 часот, а на сите локации ќе има екипи и механизација од градските јавни претпријатија.

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска апелираше во акцијата за чистење да се вклучат и граѓаните.

„За успешно спроведување на акцијата ќе бидат задолжени самите раководители на институциите односно премиерот, министрите, директорите и градоначалниците. Напролет се надевам ќе организираме големо пролетно чистење на административците. Освен што ќе исчистиме основна цел на акцијата е подигнување на свеста кај граѓаните за правилно одлагање на отпадот и грижа за животната средина“, рече Манчевски.

Меѓу локациите кои заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ се одбрани за чистење се кејот на реката Вардар, Јужен булевар, езерото Треска, аквадуктот, Кале, Музејот на современа уметноста, касарната Илинден, СЦ „Борис Трајковски“, просторот кај Младинскиот културен центар, Јужен булевар и други.

Ирена Ристиќ од „Не биди ѓубре“ кажа дека децата треба да се едуцираат децата, а возрасните да се казнуваат бидејќи е доцна за нивно едуцирање.

„Граѓаните треба да научат дека жардинерите не се канти за ѓубре, собраните лисја по улиците не се покана да се фрла отпадот врз нив и дека грмушките не се место за фрлање џебен отпад“, рече Ристиќ.

Со акцијата за чистење администрацијата в сабота ќе го обработи 2 јануари, кој за нив оваа година беше неработен ден.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...