30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Скопјани добиа елка накитена со ѓубре на плоштад

Скопјани добиа елка накитена со ѓубре на плоштад

Translate (Eng):[gtranslate]

Елката накитена со ѓубре претставува протест поради фактот што град Скопје троши многу пари на новогодишни украси и декорации, а го запоставува проблемот со загадениот воздух.

“Сите тие пари фрлени на новогодишни атракции нема да го сменат фактот дека отпадот, аерозагадувањето и урбаниот хаос се главната декорација секоја празнична сезона со години наназад. Вистинската елка е онаа малата, која не ја гледаме, но тивко не убива со нејзините отровни лампиони”, стои во објавата на официјалната Фејсбук страна на “Fridays For Future Skopje”.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -