11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаАдминистративците: Акцијата беше задолжителна а не треба да е така- треба да...

Административците: Акцијата беше задолжителна а не треба да е така- треба да се чисти доброволно.

Наместо во канцеларија – на терен. Илјадници административци, заедно со нивните директори, градоначалници, министри, а на чело и со премиерот – денеска го чистеа ѓубрето низ градовите. Организирани на повеќе локации, со донирана опрема се фатија за работа, за да го оправдаат своето отсуство на 2-ри јануари.

„Акција ко акција, добра е малце за гимнастика..“ „Идејата е одлична ја подржуваме и ова е препорака до секој еден да се однесува совесно во животната средина“. „Секој службеник е совесен си ја знае работата и треба некогаш да помогне во својот почист град“. – Анкета.

Присуството беше задолжително, што според дел од синдикатите потсеќа на претходните политики како „Ден на дрвото“ кои велат време да се остават во минатото. Според првиот човек на УПОЗ вакви акции се за поздрав, но треба да бидат на доброволна основа, а власта да престане неработни денови да ги прави работни. Од друга страна, за министерот за администрација Дамјан Манчевски во организацијата нема ништо спорно.

„Евиденцијата се врши од страна на службите за евиденција на работно време, тука се луѓето се потпишуваат, значи ова е класичен работен ден, којшто решивме да го искористиме на еден поинаков начин и истото се прави на другите локации и навистина сметам дека нема тука никакво проблем од процедурален аспект.“ – Дамјан Манчевски – министер за администрација.

Заедно со невладината организација „Не биди ѓубре“ надлежните испратија пораки за подигање на еколошката свест кај граѓаните. Сепак, на терен градоначалникот Петре Шилегов и министерката Мила Царовска ги пречека сликата од системските пропусти. Додека даваа изјави пред камерите, багери ги уриваа картонски живеалишта на ромите под кале и околу кејот на Вардар.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...