9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветКРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: НЕ ОДАМ ВО ПЕНЗИЈА НИТУ НА 95 ГОДИНИ

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: НЕ ОДАМ ВО ПЕНЗИЈА НИТУ НА 95 ГОДИНИ

Неодамна се проширија гласини дека кралицата Елизабета Втора оди во пензија и дека тронот ќе го преземе нејзиниот син, принцот Чарлс. Многумина сметаат дека кралицата поминала доволен број години на престолот и дека деновите на нејзината длабока старост треба со леснотија да ги живее, а не на кралските должности.

Британските медиуми пишуваа дека кралицата ќе замине во пензија кога ќе наполни 95 години, но палатата, како и обично, не возврати на озборувањата, сега се демантирала.

– Не постојат планови за промена на договорот кога кралицата би имала 95 години, или било кога- рекле од кралското семејство, пишува USA Today.

Бакингемската палата објаснила дека кралицата има многу овластувања и привилегии, но службеното пензинирање за неа не е возможно без попратни политички компликации, така да таа останува на престолот.

Портпаролот на Клеренс Хаус, службената резиденција на принцот Чарлс, рекол дека не постојат планови да се смени кралската хиреархија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...