19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонија(ФОТО) Се реставрира гробното место на Тоше Проески во Крушево

(ФОТО) Се реставрира гробното место на Тоше Проески во Крушево

Речиси два месеци интензивно се работи на реставрација на гробното место на македонската поп-икона Тоше Проески во неговото родно Крушево.

Премиерот Зоран Заев уште пред две години најави дека ќе се реставрира вечното почивалиште на македонскиот пејач, кое ќе чини 150 илјади евра.

Инженерот Зоран Манев од изведувачот на објектот „Енергоинвест“ од Скопје, верува дека ќе ги послужи доброто време со цел објектот да биде готов за неколку месеци.

„Армирачко-бетонските работи би требало да завршат до јануари наредната година. После тоа има работа со мермер, внатрешен дизајн. За тоа мора да има и временски услови за да може да се заврши. Ако имаме убаво и топло време, целиот објект би можел да биде готов во март или април 2020 година“, истакна Манев.

фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...