23.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија (ФОТО) Се реставрира гробното место на Тоше Проески во Крушево

(ФОТО) Се реставрира гробното место на Тоше Проески во Крушево

Translate (Eng):[gtranslate]

Речиси два месеци интензивно се работи на реставрација на гробното место на македонската поп-икона Тоше Проески во неговото родно Крушево.

Премиерот Зоран Заев уште пред две години најави дека ќе се реставрира вечното почивалиште на македонскиот пејач, кое ќе чини 150 илјади евра.

Инженерот Зоран Манев од изведувачот на објектот „Енергоинвест“ од Скопје, верува дека ќе ги послужи доброто време со цел објектот да биде готов за неколку месеци.

РЕКЛАМА

„Армирачко-бетонските работи би требало да завршат до јануари наредната година. После тоа има работа со мермер, внатрешен дизајн. За тоа мора да има и временски услови за да може да се заврши. Ако имаме убаво и топло време, целиот објект би можел да биде готов во март или април 2020 година“, истакна Манев.

фокус

- Реклами -