9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЕДНА ГОДИНА ОД СМРТТА НА ''ГРАДОНАЧАЛНИКОТ'' НА ОХРИД ПРОФ. Д-Р ЈОВАН СТОЈАНОСКИ

ЕДНА ГОДИНА ОД СМРТТА НА ”ГРАДОНАЧАЛНИКОТ” НА ОХРИД ПРОФ. Д-Р ЈОВАН СТОЈАНОСКИ

Toчно пред една година на 48 годишна возраст престана да чука благородното срце на градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски.

Кобната вест во Охрид се прошири како молња,а луѓето препрашуваа и неверуваа во кажаното. За семејството, пријателите и најблиските соработници д-р Јован Стојаноски ќе живее преку спомените кои болат и секогаш ќе болат.

И денеска една година по смртта и физичкото заминување на д-р Стојаноски под објавите на социјалните мрежи стотици изрази на сочувство и жалење за големата загуба на човекот ( сопруг, татко, син … ) кој не успеа да ја заврши својата визија за Охрид.

Фотографија на Константин Георгиески – официјална страна.

Меѓу оние кои денеска напишаа емотивни статуси е и неговиот наследник – градоначалникот на Охрид Константин Георгиески:

– Помина една година откако го испушти последениот здив на моиве раце.
Здивот со кој згасна твојот живот, а започна мојот нов живот.
Замина и ми остави болка, празнина и голема обврска кон тебе.
Правам се што ветив Јован.За тебе, за нашите граѓани и за нашиот град.
Колку години и да поминат, нема да се доволни да се заборави секој убав спомен на тебе!
Почивај во мир, голем човеку!

Јован Стојановски за градоначалник беше избран во октомври 2017 година, а кандидиран од СДСМ. Пред да стане градоначалник, Стојановски беше професор на Факултетот за туризам и угостителство во Охрид.

Публицитет.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...