8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветСнаа за која зборува цел Балкан: На свекорот му подари дел од...

Снаа за која зборува цел Балкан: На свекорот му подари дел од црниот дроб за да преживее.

Нусрет Мумиќ од Живиница во Босна и Херцеговина заработил пензија во Рудникот „Ѓурѓевиќ“. Кога требало да се одмори и среќно да ги помине пензионерските денови, овој 65-годишник се разболел. Пред пет години, дијагностицирана му била цироза на црниот дроб.

На почетокот не се надевал дека е толку опасно и дека единствен спас за него ќе биде трансплантација.

Нусрет има три сина, но ниеден не можел да биде донатор на дел од црн дроб, како што покажале анализите. Сепак, можност за Нусрет се укажала. Неговата снаа Алмира Мумиќ, сопругата на најстариот син Нусмир, одлучила да дарува дел од својот црн дроб за да му го спаси животот на свекорот.

Операцијата била успешна и Нусрет добро се чувствува. После оперативниот зафат, добро се чувствува и Алмира, која веќе се вратила дома.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...