8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЧувај си ја татковината оти таа ти е најмила на векот

Чувај си ја татковината оти таа ти е најмила на векот

Оваа фотографија ќе разбуди многу чуства и емоции кај многумина од вас.

Кога Господ ти викат чувај се, многу појке ти викат да си ја чуваш таткојната. За тоа колку да бидит чоек шоп и нечесен, пак таткојната му је најмила на векот. Зашчо татко имаме еден, а таткојната је многу таткој.

Мајка имаме една, а таткојната је хилјади мајки.

Братја, имаме пет или десет, а таткојната је неброани браЌа.

Еден чоек шчо не сиа милвит таткојната појке од татка и мајка и појке от себеси, тој не можит да бидит чесен чоек”.

Говор на Григор Прличев пред охриѓани: (Охрид, 12 јуни 1866 година)

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...