9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаГолемите охридски „ГАЗДИ“ им го бараат назад К-15 на работниците

Големите охридски „ГАЗДИ“ им го бараат назад К-15 на работниците

Додека инспекциите спијат, прочуените охридски „газди“ им ги бараат назад парите за К-15 на нивните вработени, а оние поитрите „неразбрани трговци“ ги принудуваат своите вработени парите од регресот за годишен одмор попознат како К-15 да ги потрошат во нивните дуќани или продавници.

Оваа појава редовно се случува во Охрид со години, и за неа медиумите до сега скоро и да не информиравме , бидејќи и најголемиот дел од вработените во медиумите воопшто не добиваат К-15.

„ Нашите познати „газди“ не тераат парите од К-15 да ги потрошиме во некоја од нивните продавници каде работиме. Значи и тие пари кои ни следуваат со Закон треба да им ги вратиме, преку продавницата во нивниот длабок џеб. Нашата К-15 е колку едни нивни чевли, или очила и бидејќи се „големи газди“ ни ги бараат парите да им ги вратиме преку прометот. Јас пример сакав за празниците да купам облека за децата, а не да купувам намирници за дома. Инспекциите, ама и самата Полиција треба да го истражи ова и да го уапси директорот кој ова го смисли сето ова, на еден перфиден начин да ни ги зема парите кои е обврзан да ни ги даде со Закон. Како сака да ги заджи вработените ? Октази има секој ден“ – коментира вработена госпоѓа од Охрид.

Пишува Ohrid1

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...