9.7 C
Ohrid
четврток, февруари 29, 2024
ПочетнаЗабава5-ГОДИШНО МОМЧЕ ДОБИВА ПРОТЕТИЧКА РАКА И ЗА ПРВ ПАТ МОЖЕ ДА ГО...

5-ГОДИШНО МОМЧЕ ДОБИВА ПРОТЕТИЧКА РАКА И ЗА ПРВ ПАТ МОЖЕ ДА ГО ПРЕГРНЕ СВОЈОТ БРАТ

Кога Џејкоб се родил осум седмици порано, докторите веднаш забележале дека му недостасува левата рака. Неговите родители собрале 16.000 фунти фунти за да му овозможат на своето дете функционална рака. NHS и повеќето компании сметаат дека функционирањето на протетиката не е опција кога екстремитетот завршува над лактот.

Тогаш се појавил Бен Рајан, дизајнирајќи рака за петгодишниот Џејкоб. Неговиот син имал ампутација на раката кога бил стар само десет денови. Кога тоа се случило, тој ја напуштил работата како професор по психологија и ја основал компанијата „Амбионикс“ со цел да развие специјална хидраулична протеза.

„Амбионикс“ неодамна се спои со полската фирма „Глејз“, која изработува протези, а Џејкоб бил еден од нивните први клиенти.

Семејството посакувало механизам со чија помош лактот ќе може да се постави на различни позиции, кој ќе има механизам за фаќање и модуларна рака што може да се размени за други алатки. 

Џејкоб сега има нова рака. Таа совршено се вклопила и функционалноста ги надминала сите очекувања.

„Сега тој може да го гушне брат му и да го држи за рака“, објаснил Рајан.

Мајката на Џејкоб вели дека било прекрасно да се види нејзиниот син со рака. Таа додава дека момчето е навистина задоволно со новата протеза. Објаснила дека детето не сакало протеза која не е функционална, а дека вештачката рака е зелена бидејќи тој сакал да биде поразлична од сите други.

СРЕЌА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...