8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветМалолетни деца штитеници врзани за мебелот и радијаторите

Малолетни деца штитеници врзани за мебелот и радијаторите

Шокантни детали за тоа како се згрижени штитениците во еден Завод за згрижување ментално инвалидни деца во Босна.На фотографиите што се појавија на социјалните мрежи се гледа како децата се врзани за мебелот и радијаторите.

На некои од нив рацете им се врзани зад грбот, а повеќето од нив во ваква положба го минуваат поголемиот дел од денот и преку цела ноќ, па заради таквиот третман кај нив се забележани и физички повреди и влошена психичка состојба.

Фотографиите предизвикаа хаос меѓу политичарите во Босна и Херцеговина, и на прес-конференција се бара итно од одговорното министерство да ги спроведат следните заклучоци.

„Итно да биде стопирано ваквото однесување кон штитениците во заводот. Да се направи кодекс како да се постапува со нив. Да има редовно ненајавени инспекции и да се издвојат итно средства за привремено вработување на негуватели до изработка на ново решение.“

Побарано е и од Министерството за труд и социјална политика во соработка со Министерството за здравство да именуваат лекарски тим кој ќе направи ревизија на дијагнозите и да воведе редовно докторски прегледи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...