7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветПораки од Бугарија Ниту во ОН ниту во Европската унија нема белгиски...

Пораки од Бугарија Ниту во ОН ниту во Европската унија нема белгиски или австриски јазик па не треба да има ни македонски

„Раководството на Бугарија мора да заземе јасен став по повод обидот на Северна Македонија да постигне признавање на македонскиот јазик“.

Тоа го изјавил претседателот на партијата Атлернатива за бугарскиот препород, Румен Петков.

„Ние инсистираме на институционален став по повод на ова прашање. Ниту во ОН ниту во Европската унија нема белгиски или австриски јазик што тие земји и нивните жители нормално го доживуваат. Потребно е да се разјаснат прашањата за заедничката историја додека сè останато е беспринциелност на Борисов пред Брисел“ – изјавил Петков.

Според неговите зборови на тој начин Скопје наскоро ќе може да поставува и територијални барања.

„Територијалните претензии се само прашање на ден“ – нагласил политичарот, пренесуваат од “Спутник“.

Во почетокот на декември Македонската академија за науките и уметностите ја усвои Повелбата за македонскиот јазик во која го окарактеризираа како независен книжевен јазик кој официјално се зборува во нашата земја. Тоа предизвика остри критики од страна на Бугарската академија за науките (BAN).

„Македонец и Бугарин се два збора кои значат едно исто. Поради тоа ги повикуваме нашите браќа од другата страна на границата да не претеруваат“ – се наведува во соопштението на партијата ВМРО-Бугарска од претходната недела

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...