18.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Свет (Видео) Во градината пронашол прстен со ликот на Свети Никола, стар седум...

(Видео) Во градината пронашол прстен со ликот на Свети Никола, стар седум века…

Translate (Eng):[gtranslate]

Млад градинар од Израел пронашол добро зачуван бронзен прстен со ликот на Свети Никола.

Работејќи во градината во селото Јогев, на северот од Израел, Декел Бен-Шитрит (26) здогледал прстен за кој се верува дека е стар 700 години.

Археолозите проценуваат дека прстенот потекнува меѓу 12 и 15 век.

РЕКЛАМА

Фотографијата од прстенот ја објавил на Фејсбук, а неговиот сосед Дрор Бен Јосеф, еден од директорите на Израелската управа за природа и паркови, го советувал да разговара со надлежните од Управата за антиквитети.

- Реклами -