8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаОхрид за неколу дена ќе добие модерно лизгалиште на мраз

Охрид за неколу дена ќе добие модерно лизгалиште на мраз

Лизгалиштето ќе биде лоцирано на улица „Македонија“, пред Центарот за култура „Григор Прличев“.

Во периодот додека е поставено лизгалиштето, општина Охрид, секојдневно ќе организира забавна програма на мала сцена крај лизгалиштето.

Проектот за изнајмување и поставување на лизгалиштето на мраз е на Агенција за млади и спорт, а општина Охрид ги изведува подготвителните зафати. Проектот е „тежок“ 14.000.000 денари, а освен во Охрид лизгалишта ќе се поставуваат уште во шест општини.

ohridpress

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...