9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаНуредини: Пластичните кеси ќе се наплаќаат по 10 денари не по 2...

Нуредини: Пластичните кеси ќе се наплаќаат по 10 денари не по 2 денари како досега…

Веќе нема да има бесплатни пластични кеси – по неколку години владата повторно има намера да воведе нивно задолжително купување и тоа по цена од 10 денари.

На овој начин сметаат дека граѓаните ќе се обесхрабарат да ги купуваат, а неместо нив, да употребуваат хартиени кеси или торби за пазарење.

Министерот Насер Нуредини вели дека засегнатите компании реагирале позитивно на оваа иницијатива. Се надева дека таа ќе биде прифатена и од страна на граѓаните и на таков начин ќе се намали ќе се помогне во зачувувањето на животната средина.

Пластиката од употреба, Владата ќе ја исфрли веќе од Нова година. Сите институции во следната јавна набавка ќе треба пластичните шишиња да ги заменат со стаклени, додека пак пластичните чаши, сламки и друг пластичен прибор за еднократна употреба воопшто нема да се набавува.

Во Европа се создаваат 25 милиони пластичен отпад на годишно ниво, додека пак 80 проценти од морскиот отпад преставува пластика што е закана за преживување на животинскиот и растителниот свет. Нивото на рециклирање и загрижувачко бидејќи помалку од 30 отсто се зема за преработка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...