15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаСветРусија испишува историја: Пуштена во работа првата пловечка нуклеарна електрана на светот

Русија испишува историја: Пуштена во работа првата пловечка нуклеарна електрана на светот

Пловечкиот блок на нуклеарната станица “Akademik Lomonosov” пуштен е во работа, што претставува иториски настан, не само за руската туку и за светската нуклеарна енергија.

„Пловечката нуклеарна термо-електрана во градот Певек првпат испорача електрична енергија во изолираната мрежа Чаун-Билибински во Чукотскиот автономен округ“ – се наведува во соопштението на “Rosenergoatom”.

Компанијата нагласила дека станува збор за историски настан, не само за руската туку и за светската нуклеарна индустрија.

Планирано е дека на PATES во 2020-та година ќе му се приклучи и топлотната мрежа Pevek.

Енергетскиот блок “Akademik Lomonosov” предвиден е за работа во составот на пловечката нуклеарна термо-електростаница која поседува два реактори, а која може да обезбеди струја за град од околу 100.000 жители.

Блокот може да се користи и во подрачјата на крајниот север и Далечниот исток.

Главната цел е да се обезбеди енергија за оддалечените индустриски зони како што се пристаништата и платформите за нафта и гас кои се наоѓаат на море.

Комплексните тестирања на “Akademika Lomonosova” почнале кон крајот на месец ноември во 2018-та година.

точка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...