8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветОва видео ќе ви го стопи срцето: Син и пее на својата...

Ова видео ќе ви го стопи срцето: Син и пее на својата мајка со Aлцхајмерова болест.

Алцхајмеровата болест е одговорна за околу 60-70% од случаите на деменција во светот. Тоа е хронично невродегенеративно заболување кое започнува полека и се влошува со текот на времето.

Ако некогаш сте знаеле некој со Алцхајмерова болест, знаете дека со текот на времето почнуваат да не препознаваат многу познати лица како што се внуците, соседите, па дури и нивните деца. Срцекршачки е тоа да се гледа, но понекогаш нив им треба само мал потсетник дека се ќе биде во ред. Во ова трогателно видео, Џои Фрејли и пее песна на својата мајка која боледува од Алцхајмер. На почетокот, таа не го препознава ниту него, ниту песната, но веднаш штом ќе почне да свири и пее, таа блеснува од радост.

Земете марамче пред да го пуштите видеото што следи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...