8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаТаеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ 2019-та година ќе ја памети како една...

Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ 2019-та година ќе ја памети како една од најуспешните.

Неодамна во Перник соседна Бугарија се одржа Меѓународен Таеквон-до ИТФ натпревар – дисциплина спаринг до 18 години, на кој учество зеде и нашиот најдобар клуб, Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид. Тие на овој натпревар настапија со 10 натпреварувачи од кои 8 се закитија со медали, и тоа златен,сребрени и 5 бронзени медали.

 


Tренерот и претседателот на клубот Марјанчо Лазаревски носител на црн појас V дан, вчера вечер во ресторан Валентино ги покани сите новинари, а исто така присутни беа и членовите на клубот ХВА РАНГ ИТФ“. Таа прилика ја искористи да им се заблагодари на веб порталите и тв медиумите за секој нивен удел, објавувајќи и следејќи го секој нивен успех, како и доделување на благодарници за најуспешните натпреварувачи.  Исто така искористи прилика да се заблагодари на нивниот генерален спонзор „ПН МЕТАЛ“, кој е најзаслужен за нивното учество и за нивните медали. Лазаревски вели дека неговите натпреварувачи повторно направиле да се гордееме со нив, тие се толку малечки а всушност се вистински херои-јунаци.


– Годинава имаме 127 освоени медали со што ги срушивме рекордите од минатите години. Бројката на освоени медали е релативна, најголемиот успех е што на европското првенство на 11 годишна возраст нашиот Давид Крстески е прв во Македонија што има освоено медал од европско во конкуренција од 30-на натпреварувачи, што е историски успех за Македонија и многу ми е драго што е од нашиот клуб. Оваа година беше перфектна, организиравме Меѓународен отворен турнир „Ohrid OPEN 2019“. Имаме квалитет со кој може да се гордеееме. Имаме еден наш ученик, Климент Грозданоски кој живее и работи во Скопје секој викенд го користи кога ќе дојде во Охрид да тренира во нашиот клуб. Учествуваше во склоп на кик бокс федерацијата на Светското првенство WAKО во Анталија и освои бронзен медал, со што се гордееме, потенцира Лазаревски.

На синоќешната коктел средба беа прогласени твојцата најдобри Таеквондисти. И годинава на врвот беше Давид Крстески.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...