17 C
Ohrid
понеделник, септември 21, 2020
Почетна Македонија За ДУИ Македонците и другите народи не постојат -На конгресот ја обелодени...

За ДУИ Македонците и другите народи не постојат -На конгресот ја обелодени целта за интеграција на Албанците преку отстранување на границите со Приштина и со Тирана

Translate (Eng):[gtranslate]

Делегатите на четвртиот изборен конгрес на Демократската унија за интеграција ги оценија како успешни досегашните политики за консензуално одлучување и интегрална ориентација на нашата земја.

Конгресот ја реафирмира нашата цел за природната интеграција на Албанците преку отстранување на границите со Приштина и со Тирана, инфраструктурното поврзување, блиската братска соработка и комуникација во сите општествени сфери.

Конгресот констатира дека евроатланските интеграции се во вистински правец преку финализирање на членството во НАТО, како апсолутен приоритет на ДУИ и преку отворање на пристапните разговори со Европската Унија и секогаш во стратешко партнерство и тесна соработка со нашиот сојузник Соединетите Американски Држави.

РЕКЛАМА

 

 

- Реклами -