Молењето на Мицкоски кај Ахмети се исплати – Ахмети даде амин за новиот министер на МВР

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за министер за внатрешни работи во техничката влада е кандидат со многу богата биографија и ако се усогласат со СДСМ, тоа би бил кандидат со искуство, ново искуство, кое според мене би било добро за МВР, но и за ред и мир, изјави кусо лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Собранието.

„Ќе го почекаме резултатот од средбата со премиерот Зоран Заев, па тогаш ќе биде објавено името”, рече Ахмети.

На прашањето дали го слушнал досега неговот име, Ахмети изјави дека „неколку пати се соочува со нови имиња и не може да ги познава сите”. Сепак, појасни дека кандидатот не бил активист ниту во политичкиот живот, ниту во цивилното општество, туку е професионалец.

За разлика од Мицкоски, Ахмети не е подготвен да разговара за изборниот модел.

„Веќе имам став дека менување законик пред избори е невозможно. Немаме комодитет да говориме за промена на изборниот законик. По изборите може да дебатираме и да дојдеме до најдоброто решение”, рече Ахмети.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here