14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМолењето на Мицкоски кај Ахмети се исплати - Ахмети даде амин за...

Молењето на Мицкоски кај Ахмети се исплати – Ахмети даде амин за новиот министер на МВР

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за министер за внатрешни работи во техничката влада е кандидат со многу богата биографија и ако се усогласат со СДСМ, тоа би бил кандидат со искуство, ново искуство, кое според мене би било добро за МВР, но и за ред и мир, изјави кусо лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Собранието.

„Ќе го почекаме резултатот од средбата со премиерот Зоран Заев, па тогаш ќе биде објавено името”, рече Ахмети.

На прашањето дали го слушнал досега неговот име, Ахмети изјави дека „неколку пати се соочува со нови имиња и не може да ги познава сите”. Сепак, појасни дека кандидатот не бил активист ниту во политичкиот живот, ниту во цивилното општество, туку е професионалец.

За разлика од Мицкоски, Ахмети не е подготвен да разговара за изборниот модел.

„Веќе имам став дека менување законик пред избори е невозможно. Немаме комодитет да говориме за промена на изборниот законик. По изборите може да дебатираме и да дојдеме до најдоброто решение”, рече Ахмети.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...