8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЗатвор Шутка: Хашките соби стануваат женски соби, соба за молитви – за...

Затвор Шутка: Хашките соби стануваат женски соби, соба за молитви – за Нова Година ќебапчиња

Директорот на Истражниот затвор Скопје познат како Шутка Есад Рахиќ денеска објави новитети околу функционирањето на затворот. Популарното хашко одделение во кои поминаа многу јавни лица , ќе се преуреди и ќе стане женско одделение. Исто така затворот планира да одвои посебна соба за молитва. Оваа година затворениците за Нова Година во менито ќе добијат ќебапчиња добиени од донации.

Она што е важно за овој затвор е дека повеќе не е дивоградба, туку е легано заведен имот со имотен лист. Во него ќе се вработуваат нови полицајци се додека не се достигне бројот потребен за обезбедување 350 затвореници.

Реновирани се шест од вкупно 10 ќелии во блок Б, со донации почна обновата на покривот, донирани се ќебиња, чаршафи, облека и еден замрзнувач обновена е една бања, а имаме и донација бетонски платна за еден нов ѕид, веќе се инсталирани фотоволтаици со кои ќе се произведува струја за топлење вода за потребите на затворот. Ќе се вградува телефонска централа и говорници каде разговорите ќе се снимаат, а затворениците ќе ги користат со најава. На тој начин ќе се справуваме со нелегалните мобилни телефони, ги презентираше новитетите директорот Рахиќ.

Р.Д.

досие

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...