8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаИнтензивно се работи на првиот дино-парк во Скопје

Интензивно се работи на првиот дино-парк во Скопје

„Нешто се крчка во Скопје ЗОО? Секојдневно се работи на изградбата на првиот македонски дино-парк, каде што посетителите ќе имаат можност да видат како изгледале 41 вид диносауруси во природна големина“, пишува на фејсбук-страницата на Зоолошката градина.

Според последните информации, дино-паркот ќе се простира на површина од околу 2.000 квадратни метри, а во него ќе бидат поставени 41 фигура од различните видови праисториски животни, кои ќе бидат во природна големина и со синхронизирани движења, проследени со звуци. За изградбата на дино-паркот се предвидени околу 20 милиони денари, а отворањето може да се очекува следната година.

Овој проект се изработува во соработка со градот Скопје, а со неговата реализација Зоолошката градина ќе добие нов тематски парк со забавно-едукативен карактер.
Посетителите од сите возрасти ќе можат да се едукацираат и да дознаат нешто повеќе за праисториските животни.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...