9.7 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаСо куче од 3000 евра и џемпер од 4.000 денари, Заев ни...

Со куче од 3000 евра и џемпер од 4.000 денари, Заев ни ја честиташе Новата Година..

На социјалните мрежи премиерот Зоран Заев објави фотографии во домашна атмосфера на која што една од нив е со неговиот домашен љубимец, куче кое што по раса е препознаено како померанец.

Померанец или мини шпиц е најмала раса од ова куче – чувар. Интересот за овие кучиња бил најголем и тие станале познати кога за нив се заинтересирала англиската кралица Елизабета прва, па и кралицата Викторија подоцна. Важат за „аристократски“ кучиња, со оглед на фактот што многу голем дел од познатите славни личности можат да си ги дозволат за да ги купат, затоа што нивната цена се движи над 1000 евра. Колку се почистокрвни толку се поскапи, цените можат да достигнат и до 10.000 долари, но и повеќе.

Сакаат посебно одржување заради влакното, со потекло се од Германија и и Полска, а во Македонија се многу ретки, факт кој го диктира и самата цена на померанецот, кој ретко кој може да си го дозволи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...