20.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија Со куче од 3000 евра и џемпер од 4.000 денари, Заев ни...

Со куче од 3000 евра и џемпер од 4.000 денари, Заев ни ја честиташе Новата Година..

Translate (Eng):[gtranslate]

На социјалните мрежи премиерот Зоран Заев објави фотографии во домашна атмосфера на која што една од нив е со неговиот домашен љубимец, куче кое што по раса е препознаено како померанец.

Померанец или мини шпиц е најмала раса од ова куче – чувар. Интересот за овие кучиња бил најголем и тие станале познати кога за нив се заинтересирала англиската кралица Елизабета прва, па и кралицата Викторија подоцна. Важат за „аристократски“ кучиња, со оглед на фактот што многу голем дел од познатите славни личности можат да си ги дозволат за да ги купат, затоа што нивната цена се движи над 1000 евра. Колку се почистокрвни толку се поскапи, цените можат да достигнат и до 10.000 долари, но и повеќе.

Сакаат посебно одржување заради влакното, со потекло се од Германија и и Полска, а во Македонија се многу ретки, факт кој го диктира и самата цена на померанецот, кој ретко кој може да си го дозволи.

РЕКЛАМА
- Реклами -