9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ИЗБРАН ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ГОДИНАТА, ВТОРА ГОДИНА ПО РЕД

ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ИЗБРАН ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ГОДИНАТА, ВТОРА ГОДИНА ПО РЕД

Добитникот на ланското признание за градоначалник на годината, кое „го
доделува“ порталот „Центар.мк“, Петре Шилегов, и годинава е избран за најдобар
градоначалник во земјава од страна на уредничкиот колегиум на порталот.
Ако лани причини за изборот на Шилегов од страна на „Центар.мк“ беа реализирањето на
првиот дел од новоизградената траса од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во
општина Бутел, почетокот на проектирањето на булеварот АСНОМ со мостот преку Вардар од
Аеродром до населбата Ќерамидница, неговата активност и присуство во медиумите на
дневна основа, започнувањето на процедурата за ветениот трамвај во Скопје и почнување
на реализацијата на проектот за гасификација, годинава, како што образложува порталот,
тоа се:

„ • Симултаното градење, реконструирање и обнова на патната инфраструктура во Скопје. За
почит е брзината со која се реконструираат скопските улици и булевари. Централното
градско подрачје речиси и да нема улица која што би требало да се обновува, по летната
офанзива, кога тактички поради намалениот проток на возила за време на летните одмори,
Шилегов и тимот се решија на една масовна офанзива на изградба.
• Борбата за повеќе зеленило во Скопје. Особен придонес е зелениот кров над ГТЦ, но и
желбата на Скопје да му биде вратено зеленилото кое што беше искасапено за време на
владеењето на режимот.
• Набавка на нови еколошки автобуси.

• Активно се бори против загадyвањето. Самиот го промовираше возењето на електричен
тротинет, користењето на јавен превоз. Работи на достапноста на алтернативните начини на
греење, освен на дрва, како на пример на парно, а се залага и за гасифицирање на Скопје,
со што ќе се намали аерозагадyвањето.. работа и соработка со граѓаните. Необичен и
одличен начин на комуникација со граѓаните.
Шилегов е човек кој не се кpие, и секогаш е тука да одговори на актуелните предизвици,
решавајќи ги. Често може да се види како лично е активен во најразлични ситуации низ
Скопје“, пишува порталот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...