11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаЗабаваДобил 11 милиони евра на лото и го пропуштил рокот па му...

Добил 11 милиони евра на лото и го пропуштил рокот па му пропаднале парите

Добитникот на премијата на новогодишната лотарија во Турција и не е толку среќен, со оглед на тоа дека не се јавил навреме да ја преземе наградата, па добивката е поништена.

Како што пренесува „Daily Sabah“, добитникот на наградата од 70 милиони турски лири (или повеќе од 11 милиони евра), не се јавил пред рокот кој истекол на 31-ви декември, 2019-та година, во 17:00 часот, па чекот бил вратен во турското министерство за финансии.

Мистериозниот добитник предизвикал голема љубопитност кај турската јавност и стигнал до насловните страници, бидејќи не одговарал на јавните повици да ја подигне наградата, која е извлечена на 31-ви декември 2018-та година.

Според официјалните претставници на турската лотарија, ова е првпат добитникот да не ја подигне премијата. Тие велат дека добитникот повеќе нема право да ја подигне премијата.

Премијата на новогодишната лотарија во Турција за 2019-та година изнесува 80 милиони турски лири (или околу 13,5 милиони евра).

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...