8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗабаваСкопје 2044: Се судрија трамвајот на гуми и трамвајот на водород

Скопје 2044: Се судрија трамвајот на гуми и трамвајот на водород

Страшна бучава ги разбуди утрово скопјани откако пред седиштата на Фејсбук и Гугл, во близина на Градскиот парк дојде до судир на двата скопски трамваи кои сообраќаат покрај најчистата река на светот, Вардар.

Според очевидци до несреќата дошло кога возачот на трамвајот на гуми, загледан во авантурист кој се спуштал со зиплајнот од Кале кон Влада, изгубил контрола над возилото и удрил во трамвајот на водород кој доаѓал од спротивната страна.

На местото на настанот излегоа градоначалникот на Скопје, Боки Јовановски и премиерот Амди Бајрам, кои ветија дека средствата за обнова на трамвајот ќе ги обезбеди ЕУ веднаш по добивањето на датумот за почеток на преговори, кој се очекува најдоцна оваа пролет.

#коперација

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...