9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаЗабаваКолку за информација, дури и искусните возачи погрешно го толкуваат овој знак.

Колку за информација, дури и искусните возачи погрешно го толкуваат овој знак.

На теоретските тестови за идните возачи постојат прашања која често ги збунуваат кандидатите и на кои скоро секогаш грешат, а едно од нив е и прашањето врзано за значењето на дополнителната табла, која на одредени делници се појавува заедно со знакот за ограничување на брзината.
Колку за информација, дури и искусните возачи грешно го толкуваат овој знак.

Кога ќе го видат познатиот знак со бројката 40 на бела позадина и црвена кружна рамка, сите веднаш знаат дека максимално дозволената брзина на таа делница е 40км/ч. Меѓутоа, значењето на правоаголната дополнителна табла на која е прикажан црн облак од кој паѓаат снегулки може лесно да збуни.

Кандидатите на тестовите обично го одбираат погрешниот одговор кој гласи дека изричната наредба дадена со знакот важи кога паѓа снег, што е потполно погрешно.

Точниот одговор гласи да овој знак порачува дека изричната наредба со ограничувањето на брзината важи кога има снег на коловозот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...