16 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Свет Овој човек платил сметки за струја на 36 семејства

Овој човек платил сметки за струја на 36 семејства

Translate (Eng):[gtranslate]

Кога Мајкл Есмонд ја добил сметката за струја овој месец, тој добил идеја да им „подари посреќен Божиќ со помалку стрес“ на своите соседи.

Есмонд контактирал со градот Галф Бриз, каде што живее, за да праша како да им помогне на сите што доцнеле со плаќање за електрична енергија.

Животот без нешто неопходно му е многу познат на Мајкл. Во осумдесеттите години му било многу тешко.

РЕКЛАМА

За време на Божиќ 1983 година, Есмонд и неговите три ќерки морале да го поминат Божиќ без греење и струја затоа што не можеле да си дозволат да ги платат сметките, а таа година била особено студена.

Кога оваа година видел дека сметките треба да ги плати 26-ти, сфатил дека многу луѓе ќе немаат струја за Божиќ, ако не успеат да платат, па решил да дејствува.

Есмонд вели дека цело време размислувал за Божиќ и зимата без греење во 1983 година. Така, Есмонд потрошил 4.600 долари за да им помогне на 36 семејства овој Божиќ.

- Реклами -