16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Од недела – православните ги почнуваат адетите за најрадосната вест – раѓањето...

Од недела – православните ги почнуваат адетите за најрадосната вест – раѓањето Христово.

Translate (Eng):[gtranslate]

Од недела – православните ги почнуваат адетите за најрадосната вест – раѓањето Христово:
„Во сите храмови се служат утрени литургии, а вечерта има осветување на бадниковите гранчиња. Утредента , коледарчињата одат во домовите и го најавуваат раѓањето Христово“.
Најголемото исчекување се случува во понеделник навечер, кога целото семејство се собира околу бадниковата трпеза:
„Дозволено е зејтин и вино, никако не и риба.

РЕКЛАМА
- Реклами -