9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаШтипјанец дома чувал оружје доволно да се опреми една војничка чета. (Видео)

Штипјанец дома чувал оружје доволно да се опреми една војничка чета. (Видео)

Штипјанец дома чувал оружје доволно да се опреми една војничка чета. При полициски претрес , кај него се пронајдени три пушки, исто толку пиштоли, поголема количина муниција, како и дополнителна опрема за оружје:
„ Во куќата на М.Б. 44-годишен од Штип пронајдени се автоматска пушка „хеклер“ калибар 9×19мм, малокалибарска пушка, пушка-карабин „симун“, пиштол „бровинг“ калибар 9 мм, револвер „гранд“ калибар 22 мм, револвер „таурус“, 1.119 парчиња куршуми различен калибар, како и разновидна дополнителна опрема за оружјето (оптички нишан, пригушувач и друго)“, информираат од СВР – Штип.
Штипјанецот е приведен во полиција, а пронајденото оружје и муниција се одземени.
Во моментот, полицијата се уште истражува од каде и за која намена штипјанецот набавил и чувал толку многу оружје. Во интерес на истрагата, повеќе детали не се сооштуваат.
Од полицијата информираат дека по завршување и документирање на случајот, против осомниениот ќе биде поднесена кривична пријава.
М.Б. се сомничи за кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, казниво по чл.396 од КЗ .

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...