5.8 C
Ohrid
вторник, април 20, 2021
Почетна Македонија ХРИСТОС СЕ РОДИ, НАВИСТИНА СЕ РОДИ !!! НЕКА ИМЕТО ГОСПОДОВО ВЕ ЧУВА...

ХРИСТОС СЕ РОДИ, НАВИСТИНА СЕ РОДИ !!! НЕКА ИМЕТО ГОСПОДОВО ВЕ ЧУВА ВАС, И ВАШЕТО СЕМЕЈСТВО.

Translate (Eng):[gtranslate]

Православните христијани денеска го слават Христовото раѓање – Божик, еден од најрадосните празници.
Божиќ или Рождество Христово е денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни цркви, го прославуваат на 25 декември.

Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари до 2100 г., а потоа ќе го прославуваат на 8 јануари до 2200 г., па на 9 јануари до 2300 г. итн.
Со вечерата на денот пред Божиќ (Бадник) завршуваат пред божиќните пости.
Во повеќето земји во светот со значителен дел на христијанско население, вклучувајќи ја и Република Македонија, Божиќ е празник и неработен ден.

По повод големиот христијански празник Рождество христово богослужби се одржуваат во сите парохиски цркви.
Покрај одењето во црква традиција за Божик е да се подготви богата трпеза на која се собира целото семејство.
Божик се празнува три дена.

РЕКЛАМА

Ви посакуваме СРЕЌЕН БОЖИЌ, имајте мир, радост и благосостојба во секој дом.Поврзана слика

- Реклами -