9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаРека од народ: Денес за Божик манастирот Бигорски беше претесен да ги...

Река од народ: Денес за Божик манастирот Бигорски беше претесен да ги прими сите верници…

Манастирот Бигорски беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа, токму тука, во ова древно
македонско светилиште, да го дочекаат раѓањето Христово.
Во Бигорски беше и групата Љубојна, која пред присутните, повеќе од илјада верници, одржа мини Бадников концерт со каланди.
На синоќешното бдение игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, со слово се обрати на многубројните присутни, кои беа од сите краишта на Македонија.
Бдението продолжи до 5:00 часот изутрина, а традиционално Архмандрит Партениј најмладите ги израдува со божиќни пакетчиња. „Храмот беше навистина претесен да ги собере сите оние луѓе кои тука пристигнаа, а меѓу нив најмногубројни беа младите кои жедни за да се напијат од изворот на оваа духовна радост, го примија и благословот кој штедро им Го излеа Богомладенецот Христос“, велат од бигорскиот манастир.Резултат со слика за bigorski
Во пресртет на Христовото раѓање беше промовирана и првата книга со бееди на Архимандрит Партениј „Бог се јави во тело, воскресна во слава“, со што всушност е означен почетокот на одбележувањето на 1000-годишнината од постоењето на манастирот. Инаку, на голема радост на верниците, здружението „Бадникови Поворки“, вчера објави видео запис од Божиќната каланда „Христос се роди денес“ во соработка со Бигорскиот манастир и со благослов на Архимандрит Партениј.
Во Дебар, по вторпат вчера имаше бадникова поворка со педесеттина деца од градот и неколку села од Река, Општина Маврово и Ростуше, традиција обновена минатата година благодарение на сестрите од манастирот „Георгиј Победоносец.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...