9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветИсламски терористи ги предизвикале пожарите во Австралија

Исламски терористи ги предизвикале пожарите во Австралија

Австралиските медиуми објавија дека полицијата ги уапсила браќата Фади и Абрахам Зреика, тинејџери, со обвинение дека на 22-ри декември со неколку експлозии од огномет предизвикале пожар на тревната површина во Брајт Парк во Гилфорт.

Полицијата смета дека пожарите биле намерно предизвикани, бидејќи тие не сториле ништо да го спречат ширењето на огнот, туку едноставно си заминале.

-Неколку часа подоцна е пријавено дека ветрот го раширил огнот, се вели во извештаите на австралиските медиуми.
Откако полицијата ги сослуша, на излегување еден од браќата се смееше на новинарските прашања, што дополнително ја разлути австралиската јавност.

Дождот што падна деновиве ги ублажи последиците од најкатастрофалните пожари во историјата на Австралија.

Изгорена е површина колку две територии на Македонија, а загинаа неколку десетици луѓе, пеплосани се илјадници домови, угинаа над милион животни и уништена е целосно зелената вегетација на оваа територија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...