8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаУченици Aлбанци без интерес за македонскиот јазик, учебниците и политиката на партиите...

Ученици Aлбанци без интерес за македонскиот јазик, учебниците и политиката на партиите допринела да не се учи македонски?

Учениците Албанци од основните училиште не покажуваат интерес за учење македонски јазик, иако од четврто одделение овој предмет е задолжителен. Наставниците велат дека многу фактори влијаат за ова, дури и политиката во последните години, се вели во прилог на ТВ Алсат.

Наставничката Ениса Абдулаи, како една од причините ги наведува и проблемите во наставната програма. Според неа, она што нема никаква смисла е што прво се изучуваат текстовите, а потоа буквите.

„Наставните програми и планови се тешки, особено ако се земе предвид дека тие почнуваат во четврто одделение. Претходно македонскиот јазик беше задолжителен од трето одделение и мислам дека таа реформа треба да се врати. Повеќе се фокусираме на другите јазици, отколку на македонскиот. Тие имаат потешкотии, особено во шесто одделение. Илустрации дефинитивно недостасуваат, книгите се многу оскудни, ако не ги преведам јас текстовите, песните, тие веројатно нема да ги разберат“, изјави Ениса Абдулаи, наставничка по македонски јазик.

Учениците велат дека честопати се принудени да учат напамет, бидејќи не разбираат ништо што е напишано.

„Верувам дека е потешко од другите јазици. Зошто можеби почнува подоцна, на пример, знаеме англиски повеќе од македонски. Во македонските книги има повеќе приказни, текстови отколку цртежи и ова претставува проблем за нас за да разбереме подобро“, рече Блерта Тахири, ученик.

„На пример, на англиски има слики и покажува за што станува збор, дури и без да се обидеме да ги прочитаме, можеме да ја разбираме идејата од сликите. Но, на македонскиот јазик недостасуваат слики. Има повеќе текстови, поезија и граматика“, нагласи Ениса Османи, ученик.

Поради бројните жалби за наставните програми и планови на овој јазик, Бирото за развој на образованието почна активности со наставниците за промена на постојните наставни програми и планови.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...