9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветАмериканците не знаат каде е Иран и не можат да го пронајдат...

Американците не знаат каде е Иран и не можат да го пронајдат на мапа. (ВИДЕО)

Повеќето Американци изгледа дека не знаат каде е Иран, дури и во време кога се чини дека САД се на раб да влезат во војна со оваа земја од Блискиот Исток.

Нова анкета на „Морнинг консалт“ покажува дека само 28 отсто од американските регистрирани гласачи знаат да покажат каде се наоѓа Иран на неозначена мапа од Блискиот Исток, Европа, Северна Африка и Јужноцентрална Азија.

Само 23 отсто од испитаниците знаеле точно да го идентификуваат Иран на мапа од целиот свет, дури и додека 69 отсто мислеле дека нападот во кој беше убиен Касем Сулејмани ја направил војната со Иран поверојатна.

Екипа на „Индепендент“ излегла на Тајмс сквер за да побара од луѓето да го најдат Иран на зумирана мапа од регионот.

Од десетина лица што се обиделе да го решат квизот, само еден точно ја идентификувал локацијата на Иран – млад човек од Франција.

Многу од другите посочуваат кон околните земји – еден го избира Авганистан, друг покажува кон Туркменистан, а трет кон Саудиска Арабија. Една жена дури и покажува кон Србија, додека еден маж набрзина покажува кон Франција пред да си помине.

– Иран е некаде тука во Источна Африка – вели еден човек покажувајќи кон Египет.

Потоа тој додава дека ја следи кризата иако не знае да ја најде земјата на мапа.

Еден човек, ветеран на морнарицата, кој вели дека бил распореден на Блискиот Исток во 90-тите години, сугерира дека Иран не е на мапата која му е дадена, пред да покаже кон Туркменистан откако се увери дека не е трик-мапа.

Погледнете како изгледа сето тоа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...