21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Кичево најзагаден град во СВЕТОТ, позагаден дури и од МУМБАЈ!

Кичево најзагаден град во СВЕТОТ, позагаден дури и од МУМБАЈ!

Translate (Eng):[gtranslate]

Вечерва во Кичево се измерени рекордни 982 микрограми ПМ10 честички во Кичево, што го прави рекордер во светот по загаденост.

Граѓаните се предупредуваат во никој случај да не излагаат надвор, и задолжително да носат маски за дишење.

Слични мерења има во Мексико, Австралија, Индија и Пакистан.

РЕКЛАМА

На листата на најзагадени градови исто така се наоѓаат и Тетово, Куманово, Скопје, Битола…

- Реклами -