7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаИ мечето Теди ја напушта Македонија-Заминува за Швајцарија

И мечето Теди ја напушта Македонија-Заминува за Швајцарија

Наместо привремено да биде згрижено  во Скопје мечето Теди од Штип директно ќе оди или во паркот на танцувачките мечки во Белица, соседна Бугарија или во Швајцарија.

Конечната одлука за неговото ново живеалиште  веројатно ќе се донесе кон крајот на месецов, кога во Штип ќе дојдат претставници од фондацијата „Брижит Бардо“ и организацијата „Четири шепи“ заедно со ветеринари за диви животни кои ќе го  прегледаат Теди. Активистката и портпаролка на скопската Зоолошка градина Тина Мицковска вели дека се средува документацијата околу преселбата на мечето и тоа ќе ја напушти државата.

„Средувањето на документацијата е во тек. Кон крајот на месецов со претставниците на фондациите ќе дојдат и претставници на ресорните министерства и АХВ за да се забрза постапката. Секако таа ќе мора да се води и на повисоко ниво и во неа да бидат вклучени и Министерството за надворешни работи во земјата каде што ќе патува Теди“, вели Мицковска во  телефонска изјава за ТВ 24.

Каде и да оди, Мицковска вели дека ќе се грижат за мечето, тоа ќе се ресоцијализира и ќе избега од затворот од 15 квадрати каде живее последниве години. Претходно штипскиот градоначалник изјави дека мечето привремено ќе се смести во Зоолошката градина во Скопје, но не се против и сегашното решение, иако потврдија дека мечето никогаш не требало да биде згрижено, тука бидејќи штипскиот ЗОО парк никогаш немал дозвола за тоа.

Засега никој не побара одговорност за тоа што мечето  пред неколку години било донесено и заробено во претсениот кафез, иако постојано има реакции за условите во кои живеаат животните.

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...