9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаНаќе Чулев: Службените возила на МВР се користеле за сопствени потреби, до...

Наќе Чулев: Службените возила на МВР се користеле за сопствени потреби, до сега само едно е вратено.

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев кој вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи и бара да се вратат триесетина возила меѓу кои и возила што ги користело обезбедувањето на неговиот претходник и сегашен технички премиер, Оливер Спасовски, во изјава за Фокус вели дека возилата се користеле несоодветно и тврди дека телеграмата била испратена во рамките на постапувањето согласно процедурите.

– Постапување согласно законите, процедурите и позитивните законски прописи е начинот на кој што работи актуелното раководство на Министерството за внатрешни работи. Водењето сметка за инвентарот и опремата на министерството за внатрешни работи не е ‘спорна одлука’ туку само е еден дел тоа постапување. Без да сакаме да навлеземе во дневно политички интриги креирани од партиските кујни на СДСМ, најостро ги демантираме наводите и невистините објавени во текстот и апелираме до медиумите и новинарите да ги почитуваат принципите на етичко известување. За волја на вистината од десетици возила за кој е утврдено несоодветно користење, само едно е вратено, а останатите сеуште се користат надвор од правилата и процедурите на МВР, вели Чулев во изјава за Фокус.

Дополнителната заменик министерка, Славјанка Петровска потврди дека има ваква телеграма и дека Чулев бара да се врати едно возило кое го користела токму таа, како и неколку возила кои ги користел Спасовски. Таа не успеала да добие одговор дали станува збор за превид на министерот.

Оваа телеграма на Чулев е втора по ред, откако претходно побара раководителите на организациските единици во рамките на МВР да не ги врачуваат решенијата за распределување на работници кои ги потпишал Спасовски.

Двајцата министри вчера се „судрија“ и околу предлогот на Чулев за началник на СВР Скопје да биде именува Ристо Ставревски, советник на поранешната министерка Гордана Јанкулоска, кој се слуша во „бомбите“ како договара изборни манипулации. Петровска не го потпиша ова решение, кое е дел од смените кои му се дозволени на техничкиот министер, но неговото име беше официјално објавено на списокот на МВР.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...