9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗабаваДете од Русија -има 11 години и крева тегови 100 килограми

Дете од Русија -има 11 години и крева тегови 100 килограми

Единаесет годишниот Тимофеј Клевакин од рурална Русија е многу различен од своите врсници кои обожуваат видео игри, школо и интернет.

Тимофеј најмногу од се сака да тренира во теретана и да соборува рекорди.

 

Од својата петта година малиот Тимофеј е заинтересиран за дигање на тегови . Главен „виновник“ за тоа е неговиот татко  кој во нивниот дом во селото Шалија на Урал направил импровизирана теретана.

 

Тато Арсениј Клевакин започнал да го тренира својот син уште од неговото најрано детство иако неговата жена сметала дека Тимофеј е премлад за такво нешто.

 

На шестгодишна возраст на еден регионален натпревар Тимофеј  ги воодушевил сите присутни откако подигнал тег тежок 55 килограми.

Сега 11- годишниот ученик се подготвува да го урне националниот рекорд за негова категорија и да подигне тег од 105 килограми.

Годинава на еден натпревар малиот Тимофеј веќе успеал да подигне 100 килограми, што е навистина импресивно ако се земе во предвид дека тој тежи само 38 килограми.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...