23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Макрадули- Оваа година конечно дишеме почист воздух- Имаме неисправни мерачи па затоа...

Макрадули- Оваа година конечно дишеме почист воздух- Имаме неисправни мерачи па затоа резултатите се високи

Translate (Eng):[gtranslate]

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули уверува дека загадувањето на воздухот е значително намалено и дека не треба да им се верува на, како што ги нарече „Али Експрес“ сензорите бидејќи тие само предизвикуваат паника помеѓу граѓаните.

 

„Сакам да укажам дека ние како и сите држави членки на Европската Унија, податоците и дефинирањето на политиката го правиме врз државниот мониторинг систем и инструментите што чинат многу пари. Креирајќи политика со „али експрес“ сензори може само да предизвика паника помеѓу граѓаните. Не велам дека нема загадување, но нема потреба да се прогласи алармантна состојба во градот. Оваа година не е загадено како другите години, бидејќи заеднички, координирано и благодарение на зголемената свесност на граѓаните и со активностите на централната и локалната власт имаме помалку објекти што загадуваат“. –изјави Јани Макрадули, заменик министер за животна средина

РЕКЛАМА
- Реклами -