9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонија„Медена земја“ со две номинации и официјално кандидат за Оскар

„Медена земја“ со две номинации и официјално кандидат за Оскар

Македонскиот филм „Медена земја“ и официјално е кандидат за Оскар, откако Американската филмска академија го номинираше во двете категории, а најдобар документарец и за најдобар фил од неанглиско говорно подрачје.  Режисери на филмот се Тамара Котевска и Љубомир Стефанов. Ова е првпат македонски филм да биде номиниран во две категории.

 

Во категоријата најдобар филм се номинирани Ford V Ferrari, The Irishman, Jojo Rabbit, Joker, Little Women, Marriage Story, 1917, Once Upon a Time in Hollywood, Parasite, за најдобра режија : The Irishman, Joker, 1917, Once Upon a Time in Hollywood, Parasite, за најдобра актерка номнирани се: Синтија Ериво, Скарлет Јохансон, Сирша Ронан, Шарлиз Терон, Рене Зелвегер. Во категоријата најдобар актер номинирани се: Антонио Бандерас, Леонардо Ди Каприо, Адам Драјвер, Жоакин Финекс и Џонатан Прајс.

Церемонијата на доделување на престижната награда која ќе се одржи на 9 февруари, а  Телма ексклузивно ќе ја пренесува.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...