14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија ВЕЧЕРВА СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ ВО КУРАТИЦА: ХУМОР, САТИРА, ЕДНОСТАВНО КАЖАНО...

ВЕЧЕРВА СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ ВО КУРАТИЦА: ХУМОР, САТИРА, ЕДНОСТАВНО КАЖАНО ОТВОРЕН ТЕАТАР ПОД МАСКИ !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Со дефиле на маски од цела држава преку веселба, хумор и сатира вечерва ќе кулминира и курајчкиот Василичарски карневал кој традиционално по 22-ри пат на Василица го организираат жителите на селото Куратица.

Организаторите велат дека маските се чуваат до последен момент, но она што најавуваат е врвен театар и смеа под отворено небо, спој меѓу традицијата обичаите и актуелните случувања. Вечерва откако сите маски ќе се претстават, комисијата ќе ги избере најдобрите три.

РЕКЛАМА
- Реклами -